ВОДІЯМ НА ЗАМІТКУ: З 1 ЛИПНЯ 2020 РОКУ ВВЕДЕНО КРИМІНАЛЬНУ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА КЕРУВАННЯ В НЕТВЕРЕЗОМУ СТАНІ

З  1 липня 2020 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VIII  від 22.11.2018 року, згідно якого Кримінальний кодекс України доповнено новою статтею 286-1 «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».

Так, кримінальна відповідальність за ст. 286-1 КК України передбачена для водіїв у разі:

керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;

передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів;

відмови водія від проходження медичного огляду на стан сп’яніння або щодо вживання таких лікарських препаратів;

вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.

Вищевказані дії будуть каратися штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 000 грн. до 32 000 грн.) з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років.

Ті самі дії, вчинені повторно, будуть каратися штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 51 000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.

Відтак, нетверезі водії за кермом можуть отримати, крім штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами, ще й судимість.

Неможливим стане закриття провадження у зв’язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, адже тримісячний строк по КУпАП на таке правопорушення вже поширюватися не буде.

На сьогодні відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп’яніння передбачена статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та тягне за собою притягнення водія лише до адміністративної відповідальності із накладенням на водіїв штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (10 200 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Проте, з  1 липня 2020 року стаття 130 КУпАП буде діяти в новій редакції «Керування суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції» та виключатиме можливість настання адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом  в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Звертаємо  увагу, що позбавлення водійського посвідчення за п’яну їзду по статті 286-1 Кримінального кодексу (і штраф за п’яне водіння) — це вже не адміністративне, а кримінальне покарання.

Найбільш неприємним наслідком вживання алкогольних напоїв за кермом є отримання судимості.

За їзду в нетверезому стані водій отримає судимість, з усіма наслідками, що з цього випливають. Головною небезпекою наявності судимості є збереження інформації про притягнення до кримінальної відповідальності протягом усього життя. Винятків з цього правила не буває — відомості зберігаються в електронній базі даних Нацполіції України.

Наявність запису про судимість вплине не лише на Вашу долю, а в подальшому, і на долю Вашої дитини. Незважаючи на погашення, у довідці про відсутність (наявність) судимості запис про притягнення до кримінальної відповідальності буде відображатися завжди. На практиці, при прийнятті на роботу на певні посади значення має саме ця обставина.

Будьте обачними, не приймайте алкогольні напої , якщо ви плануєте сідати за кермо автомобіля.

spacer