НА ПУТИВЛЬЩИНІ ВІДКРИЛАСЯ ХУДОЖНЯ ВИСТАВКА «УКРАЇНА 1933: КУЛІНАРНА КНИГА»

Видатний художник з Буринщини  Микола Бондаренко до Дня пам’яті жертв голодоморів відкрив у приміщенні Путивльського краєзнавчого музею свою художню виставку «Україна 1933: КУЛІНАРНА КНИГА».

Однією із найважливіших тем у творчості талановитого майстра та патріота стало звернення до теми Голодомору, яка впродовж багатьох десятиліть не просто замовчувалася, а й офіційно заперечувалася державною правлячою верхівкою СРСР. 

Ще в дитинстві Микола Бондаренко уважно слухав і запам'ятовував розповіді стар­ших про тяжке життя селян у найжорстокіший Голодомор 1932–1933 ро­ків, про який говорили боязко й неохоче. Збирати ж спогади свідків тієї трагедії почав у 1987–1988 роках. У процесі збору матеріалу художник від­крив для себе "меню", у яке важко повірити. 

Оскільки всі продукти в людей від­бирали, селяни змушені були їсти те, що традиційно входило до харчових заборон: котів, собак,  горобців, ворон, мишей… Із рослинної їжі – коноплі, лепе­ху, кропиву, коріння ло­пуха, очерет, а ще – кору дерев, жолуді… Малі діти, у нестямі від голоду, ловили і гризли різних комах (хрущів, бабок, метели­ків), збирали гусінь і їли разом із листям… 

Мимоволі художнику прийшло рі­шен­ня про те, як графічними засобами відобразити той жахливий гербарій, додавши до нього записані від людей "рецеп­ти" приготування «їжі». Так народився уні­кальний за ідейним і художнім задумом цикл робіт «Україна –1933: кулінар­на книга». Саме за цю вражаючу роботу, яка у вигляді книги побачила світ у «Видавничому будинку «Еллада», Микола Бондаренко отримав від Президента Віктора Ющенка орден "За заслуги" III ст.

На відкритті виставки зібралися путивляни. Розповідь автора про збір матеріалів нікого не залишила байдужими. З зацікавленням учасниками заходу  були прослухані виступи наших земляків: Євгена Малика – завідуючого відділу пам’ятково-охоронної роботи та археології Державного історико-культурного заповідника у місті Путивль, Тетяни Медвідь – наукового співробітника музею, Анатолія Луговського – члена Національної спілки письменників України        про страшні події голодоморів в України, які обірвали мільйони життів наших співвітчизників. 

Виступаючі дякували Миколі Бондаренку за його творчість. З 1982 року він є учасником міжнародних виставок екслібрису. Персональні виставки художника проходили в Україні та в багатьох країнах світу: в Болгарії, Росії, Польщі, Словаччині, США, Японії та ін. Твори зберігаються в Сумському обласному художньому музеї ім. Н.Онацького, Лебединському міському художньому музеї ім. Б.К. Руднєва, Національному музеї Тараса Шевченка, Конотопському краєзнавчому музеї ім. О.М. Лазаревського, а також за кордоном і у приватних зібраннях.

На заході  директор Державного історико-культурного заповідника у місті Путивль Сергій Тупік вручив Миколі Бондаренку Почесну грамоту за вагомий внесок у розвиток образотворчого мистецтва з нагоди відкриття в Путивлі виставки «Україна 1933: КУЛІНАРНА КНИГА».

spacer